Zabrze – Miasto Innowacji

Zabrze – Miasto Innowacji

„W Zabrzu efektywnie łączymy wielowiekową przemysłową tradycję z nowoczesnym podejściem do ambitnych i innowacyjnych przedsięwzięć. Dzięki uznanym ośrodkom naukowym, badawczym i medycznym możemy szczycić się specjalistyczną i wykwalifikowaną kadrą, która działa na rzecz przemysłu medycznego, biomedycznego, górniczego, chemicznego, motoryzacyjnego, inżynierii środowiskowej, a także mechaniki i robotyki.
Zabrzańscy badacze z sukcesem łączą osiągnięcia naukowe z wdrożeniami nowoczesnych technologii i produktów, które odpowiadają zapotrzebowaniom rynkowym w kraju i zagranicą. W naszym mieście swoją siedzibę mają znaczące dla rozwoju technicznego zaplecza medycyny instytucje badawcze i rozwojowe m.in. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, Śląskie Centrum Chorób Serca, Instytut Techniki i Aparatury Medycznej, Centrum Materiałów Polimerowych czy Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Koncentracja tych jednostek stanowi o wyjątkowym w skali naszego kraju potencjale zabrzańskiego ośrodka innowacji.
Priorytetem w rozwoju naszego miasta jest tworzenie klimatu dla rozwoju zaplecza badawczego firm i instytucji. W procesie upowszechniania badań naukowych, transferze technologii a także stawianiu nowych wyzwań niezwykle istotną rolę odgrywa organizowana cyklicznie konferencja pt. „Śląska Inżynieria Biomedyczna”, będąca forum wymiany doświadczeń oraz wzajemnych inspiracji integruje wokół wyzwań współczesnej medycyny, czy kolejne edycje Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej, które gromadzą najwybitniejszych kardiologów, kardiochirurgów, transplantologów i anestezjologów. Z uwagi na udział młodych lekarzy i studentów istotny dla przyszłości jest również aspekt dydaktyczny”.

Prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik

Print Friendly